Kosmetolog radzi - przebarwienia, jak sobie z nimi poradzić?


Przebarwienia...nierzadko jest to problem pojawiający się po okresie letnim w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlatego wrzesień to idealny czas, aby rozpocząć zabiegi niwelujące niechciane plamy na skórze. 

Podstawowy podział przebarwień:

  • o podłożu genetycznym: piegi, hiperpigmentacja okolicy oczodołów, plamy soczewicowate;
  • o podłożu hormonalnym, powstałe w wyniku ciąży, okresu menopauzy, stosowania preparatów antykoncepcyjnych lub w wyniku zaburzeń endokrynologicznych;
  • polekowe, np. po stosowaniu retinoidów czy ziół typu dziurawiec;
  • chorobowe, np. z powodu problemów wątrobowych;
  • wtórne, powstałe w wyniku różnych bodźców

Klasyfi kacja przebarwień przy doborze odpowiedniego zabiegu jest bardzo ważna.

Niekiedy w przypadku bardzo płytkich przebarwień naskórkowych odpowiednimi zabiegami mogą być: mikrodermabrazja korundowo-laserowa, infuzja tlenowa Intraceuticals z ampułką Oplulence wieloetapowe oczyszczanie wodorowe z zastosowaniem kwasów czy złuszczanie skóry za pomocą samych kwasów.

 

W przypadku głębszych przebarwień wyżej wymienione zabiegi mogą w pewnym stopniu je rozjaśnić, ale nie będzie to spektakularny efekt. Gdy mamy do czynienia z mocno odgraniczonymi, ciemnymi przebarwieniami, najlepsze efekty przynosi zabieg laserowego usuwania przebarwień Q-Switch. Wiązka lasera precyzyjnie trafia w melaninę, która zgromadzona w nadmiarze w jednym punkcie tworzy przebarwienie. Energia termiczna generowana przez laser skutecznie „rozbija” nagromadzony barwnik. Często już po jednym zabiegu osiągamy zadowalający efekt, niekiedy potrzebne jest wykonaniu kilku powtórzeń.

 

Przebarw ienia pozapalne to zazwyczaj zmora osób, które zmagały się z mocnym trądzikiem. Często z nimi w parze występują również blizny. Dlatego procedury zabiegowe likwidujące wyżej wymieniony problem są nieco bardziej złożone. Przy tego typu przebarwieniach należy zacząć od wyciszenia stanu zapalnego, jeżeli jeszcze występuje. W takich przypadkach moim faworytem jest zabieg PRO XN z wykorzystaniem najsilniej dotąd poznanego antyoksydantu – ksantohumolu. Poza wyciszeniem stanu zapalnego, ten „magiczny składnik” rozjaśnia istniejące przebarwienia, hamuje powstawanie nowych, zmniejszenia zaczerwienienia oraz wzmacnia barierę ochronną skóry. Tak przygotowana skóra jest gotowa do mocniejszego działania -  radiofrekwencji mikroigłowej (Intraject lub Mesotherm). Wykorzystując działanie synergii fali radiowej, mikronakłuć skóry oraz kompleksu składników aktywnych jesteśmy w stanie pozbyć się nawet najgłębszych przebarwień. Poza tym dochodzi tu do przebudowy kolagenu (niezbędny proces w przypadku redukcji wcześniej wspomnianych blizn) oraz szeregu innych korzystny dla skóry procesów. W przypadku urządzenia Mesotherm, najlepiej poddać się globalnemu zabiegowi odnowy skóry, gdzie radiofrekwencja mikroigłowa poprzedzona jest mikrodermabrazją korundowo-laserową, a zwieńczenie zabiegu polega na wtłoczeniu odpowiednio dobranego serum przy pomocy oxyelektroporacji. Jest to mój ulubiony zabieg, z tego względu, że działa na każdym poziomie skóry i przynosi spektakularne efekty (nie tylko w kontekście redukcji przebarwień).

 

Przebarwieni a hormonalne, np. po ciąży, zazwyczaj mają postać bardziej rozległą, rozkładają się symetrycznie i obejmują dosyć duże obszary twarzy. Świetne efekty przynosi tutaj CPL, czyli kalibrowane światło pulsacyjne. Działanie na przebarwienia jest nieco podobne do lasera Q-Switch, ale CPL to pewien zakres długości światła, a nie jedna długość wiązki. Nie występuje tutaj oddziaływanie selektywne na melaninę, ponieważ różne długości fal są absorbowane też przez inne struktury skóry. Dlatego poza rozjaśnieniem przebarwień  widoczne jest również m. in.: wygładzenie, napięcie skóry, redukcja nadmiaru sebum.

Pamiętaj jednak, że same zabiegi to połowa sukcesu! Niezbędna jest też odpowiednia pielęgnacja domowa. Krem z filtrem SPF to najlepszy przyjaciel Twojej skóry przez cały rok (nie tylko latem), a jeżeli masz przebarwienia lub tendencję do ich występowania, tym bardziej musisz zwrócić uwagę na codzienną ochronę przeciwsłoneczną. Składniki aktywne, które warto szukać w składach kosmetyków to m. in.: witaminy A, C, E, retinol, kwas azelainowy, kwas kojowy, ksantohumol.

O przebarwieniach można pisać bez końca. Jest to temat rzeka, podobnie jak ich niwelowanie.

mgr Kosmetologii , Aneta Kopaczyk


Dlatego, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź, jaki zabieg będzie dla Ciebie najbardziej korzystny, niezbędna jest konsultacja na żywo.

Zadzwoń 574  685 233 lub napisz do nas: recepcja@de rmexpert.pl i umów się na bezpłatną konsultację z kosmetologiem.